Sohbet Mekanı – Chat Sohbet Siteleri, Sohbet Odaları Mobil IRCCloud Kullanımı - Sohbet Mekanı - Chat Sohbet Siteleri, Sohbet Odaları Mobil

IRCCloud Kullanımı

IRCCloud Kullanımı

SuGaRBoY     18-09-20     Bedava Sohbet, Chat, Mobil Sohbet, Sohbet, Sohbet Odaları, Sohbet Siteleri     IRCCloud Kullanımı     684 Defa Okundu

IRCCloud Kullanımı

Yeni nesil sanal sohbet ağına katkı sağlayan IRCCloud nedir? IRCCloud Kullanımı nasıldır?

IRCCloud hem bilgisayar hem de mobil cihazlarınız üzerinden erişim sağlayabileceğiniz IRC islemcisidir. Günümüzde daha çok mobil cihazlarla kullanılan bu program hem androirc hem de ios uyumludur. IRCCloud özellikleri nedir diye baktığımızda ilk göze çarpan şey, programdan çıkmış olsanız da, logların belli bir süre tutuluyor olmasıdır. Yanlız bunun için girdiğiniz sunucuda /quit komutunu kullanmamanız gerekiyor. Direk logout kısmına basıp çıkış yaptığınız taktirde kanallardaki mesajların kaydı belli bir süre senkronize olarak tutulur. Bu şekilde çıkış yaptığınızda telefonunuz kapalı olsa dahi bu kayıt devam etmektedir. Geçmiş sohbet loglarına da rahatlıkla ulaşabilirsiniz, özel mesajlarınız siz silmediğiniz sürece arşivlenir ve kayıtlı şekilde kalır.

 

Şekil1

IRCCloud Kurulumu

Mobil kullanım üzerinden anlatacağım bu kurulum için yapmanız gereken ilk şey, playstore ya da ios store kısmından programı indirmek. IRCCloud kurulumu resimli anlatım şeklinde devam edeceğiz. Program Şekil2 de görüldüğü gibi sizden bir email adresi ile sisteme kaydolmanızı ister. Bu email adresine onay mesajı gelecektir. Bu sebeple gerçek kullandığınız bir adres olmalı. Sohbet chat siteleri içerisinde kesintisiz sohbet sağlayabileceğiniz bu program, emaile gelen mesajı aktive ettikten sonra kullanıma hazır olur. Şayet email adresinize herhangi bir mesaj gelmedi ise Şekil3 deki sarı kutucuk içerisine yazılmış olan “Resend confirmation email” yazısına tıklayın. Bu onay mesajını email adresinize tekrar gönderecektir.

Şekil2

Şekil2

 

Şekil3

Şekil3

 

Şekil4

Şekil4

IRCCloud Ayarları

Şekil3 de yazan hostname kısmına girmek istediğiniz sunucu linkini yazınız. Örneğin; irc.sohbetmekani.net Nickname kısmına nickinizi, realname kısmına da setname olacak istediğiniz bir şeyi yazabilirsiniz. Örneğin; M&H. Sunucuya girdikten sonra şifre girme işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız Şekil4 de görülen kısımlara şifrelerinizi yazabilirsiniz. Nickserv password kısmına nick şifrenizi yazınız. Eğer oper iseniz server password kısmına da oper şifrenizi yazabilirsiniz. Bunu da yaptıktan sonra sağ üste bulunan done yazısına tıklayıp siteye giriş yapabilirsiniz. Done yazısına tıkladığınızda Şekil4 deki gibi bir uyarı alıyor iseniz, nickiniz onaylanmamış, onay mesajı ile alakalı sorun yaşıyorsunuz demektir. Sisteme kaydolup giriş çıkış yaptıktan sonra her uygulamaya girişinizde sağ üstte bulunan Login kısmına bakıp öyle gireceksiniz. Sizden sadece üyelik oluştururken email adresinizi ve yazdığınız parolayı isteyecektir.

Şekil 5

Şekil 5

IRCCloud Özellikleri

IRCCloud kullanımı ile sisteme girdiğinizde program gerçek ipinizle değil, kendi belirlediği bir ip ile giriş yapar. Amerika girişli olarak görünürsünüz. Şekil5 de sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayarak bir çok ayarlara ulaşabilirsiniz. Logları indirebilir, profil ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Setting kısmına girerek sohbet, görünüş, text size gibi bir çok ayarlamaları yapabilirsiniz. Bütün help komutlarınu, whois, info gibi bilgilendirici komutları da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sistemden çıkmak istediğinizde, logların tutulmasını istiyorsanız direk logout kısmına basarak çıkabilirsiniz. Böyle bir çıkışta nick bir kaç saat sunucuda kalır ve logları da tutar. Şayet bunu istemiyor ve köklü bir şekilde çıkış yapacaksanız öncelikle /quit komutunu kullanıp bağlantıyı kesmelisiniz. Sonra logout yaparak programı kapatabilirsiniz.

Şekil6

Şekil6

 

Şekil7

Şekil7

IRCCloud kullanımı sırasında renkli yazı yazmak isterseniz Şekil6 deki gibi sağ alt kısımda görülen A sembolüne tıkladığınızda yukarıda kalın yazma, renkli yazı, italik yazı, gibi semboller çıkar. Bunları kullanarak yazı stilinizi de ayarlayabilirsiniz. Şekil7 de üst sol kısımda kırmızı üç tane üstüste uzun çizgiye tıklayarak kanallarınıza ve özel konusmalara ulaşabilirsiniz. Kanalın üzerine uzun basarak ayarlara da erişebilirsiniz. Yine sağ üstte iki adam şekline tıklayarak kanal içindeki kullanıcıları görebilirsiniz.

IRCCloud kullanımı sırasındaki bence tek eksiklik Türkçe yazı karakteri ile uyumlu olmaması. Türkçede bulunan ç, ş, ı, ğ, ü, ö gibi bizim dilimize özgü harfler bozuk çıkıyor. Bu sebeple kanalı okurken başlarda zorlanacak olsanız da sonradan alışıyorsunuz. Siz de anlaşılmak istiyorsanız bu harfleri kullanmadan sohbet etmelisiniz. IRCCloud uygulamasını Android cihazında kullananlar genelde “Androirc açılmıyor, Androirc kapanıyor” gibi şikayetleri olanlar oluyor. Androirce alternatif olarak kullanılan IRCCloud yazı karakteri meselesine bir çözüm bulur ise Androirc i sollayacak gibi görünüyor.

Umarım yararlanabileceğiniz bir anlatım olmuştur. İster web, ister sohbet uygulaması olsun sizlerin sohbet mekanı her daim wWw.SohbetMekani.Net ve wWw.Sohbet34.Net adresleri olsun.
Selam ve Dua ile…

IRCCloud Kullanımı

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

    Çok güzel bir paylaşım ve harika bir anlatım olmuş Hafsa eline emeğine sağlık hayatım 🙂 Kullanıcılarımıza büyük yararı olacağına eminim teşekkürler…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

                         
     
  • © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. DiXy
    Sitemap
    Referans Siteler: Canlı Sohbet - Sohbet Odaları
  •  
    error: Emeğe Saygı!!! By: LsD