Sohbet Mekanı – Chat Sohbet Siteleri, Sohbet Odaları Mobil IRC Kullanıcı Komutları - Sohbet Mekanı - Chat Sohbet Siteleri, Sohbet Odaları Mobil

IRC Kullanıcı Komutları

IRC Kullanıcı Komutları

SuGaRBoY     08-11-19     Bedava Sohbet, Chat, Genel, Mobil Sohbet, Sohbet, Sohbet Odaları, Sohbet Siteleri     IRC Kullanıcı Komutları     472 Defa Okundu

IRC Kullanıcı Komutları

Sanal dünyanın renkli ve ahenkli ortamına katıldıktan sonra insan farkediyor ki bazı şeyleri bilmek gerekiyor. Kullanabileceğimiz IRC kullanıcı komutları ile, sanal chat daha zevkli hale gelebilir.

IRC yani Internet Relay Chat, 1988 yılında Finlandiya da, bir üniversite öğrencisi tarafından yazılmıştır. Günümüzde de IRC, dünyanın hemen hemen her yerinde insanlara hizmet eden bir platform haline gelmiş, geniş kitlelere hitap etmiştir. Web üzeri girebildiğimiz, mobil bedava sohbet olarak kullandığımız bu sohbet platformları da IRC tabanlı olup, bazı komutlara sahiptir. Fazlaca komut bilgisi barındırırken hepsini bilmeye gerek yoktur elbette. Bize lazım olan, çoğunlukla karşımıza çıkabilecek IRC Kullanıcı komutları hakkında bilgi sahip olmak, daha kaliteli bir kullanıcı olmamıza fayda sağlayacaktır.

IRC Komutları

Gelelim kullanabileceğimiz, ihtiyacımız olacak ve sık sık karşımıza çıkacak IRC kullanıcı komutlarına;

 • /whois nick =Bu komut ile, kullanıcının girdiği kanal bilgisi, onlinelık durumu ve ne zaman girip ne kadar süredir aktif olduğu gibi bilgilere bakabiliriz.
 • /whois nick nick = Bazı durumlarda whois bilgisinde kişinin en son ne zaman aktif olup ne zaman girdiği bilgisi verilmez. Bu durumda bu komutu uygular isek, bu bilgiyi elde edebiliriz.
 • /ns info nick = Bu komut ile kayıtlı bir nick hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Online durumuna ya da online değil ise en son ne zaman online olduğuna bakabiliriz.
 • /mode #kanal +D = Bu komut ile özelimizi kapatabiliriz. Ama reklam ve operlere kapanmış olmaz.
 • /mode #kanal +R = Bu komut ile özelimizi sadece kayıtsız nicklere kapatırız.
 • /Silence + = Bu komut ile özelimizi reklam botları ve operler dahil herkese kapatırız.
 • /Silence – = Kapattığımız özeli geri açarız.
 • /j 0,0 = Bu komut ile girdiğimiz bütün kanallardan part ederiz. Yani çıkarız.

Bu ve daha nice komutları #operhelp ya da #help kanallarına girerek öğrenebilirsiniz. Bu kanallarda bulunan yetkililer, sizlere aklınıza takılan ve ihtiyacınız olan her türlü irc kullanıcı  komutları hakkında bilgi vereceklerdir.

Bizler wWw.SohbetMekani.Net ve wWw.Sohbet34.Net ailesi olarak, her türlü IRC komutları hususunda yardımcınız olacağız. Kaliteli sohbet edebilecek mekan arıyor iseniz, bizden şaşmayınız.                  Saygılarımla…

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

                         
     
 • © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. DiXy
  Sitemap
  Referans Siteler: Canlı Sohbet - Sohbet Odaları
 •  
  error: Emeğe Saygı!!! By: LsD